Tarımın geleceği için güç birliği

Ankara Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 11 Büyükşehir Belediyesi’nin Tarım ve Kırsal Hizmetler Daire Başkanları ‘Tarım Çalıştayı’nda bir araya geldi. Tarım ve gıda sektörüne yönelik yapılan destek ve kriterler, yatırım ve üretimde altyapı sistemleri, ortak tarım projelerinin planlanması gibi birçok başlığın masaya yatırıldığı toplantıda gelecek tarım politikaları ve çözüm önerileri de ele alındı.

TARIMSAL SORUNLAR ELE ALINDI

Tarımın geleceği ve olası sorunlara karşı güç birliği yapılması gerektiğine dikkat çeken 11 Büyükşehir Belediyesinin Tarım ve Kırsal Hizmetler Daire Başkanları görüşlerini dile getirdiler. Holiday Inn Otel’de gerçekleştirilen çalıştayda; tarım ve gıda sektörüne yönelik yapılan destekler, yatırım ve üretimde altyapı sisteminin kurulması, bölgesel farklılara rağmen üretime verilen destek kriterleri, örnek ve ortak tarım projelerinin planlanması, halk marketlerde entegrasyon çalışması, düzenlenen sanatsal fuar ve toplantı gibi yapılacak projeler masaya yatırıldı. ABB Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, tarımsal üretimde yaşanan sorunların il ve ülke ölçeğindeki çözüm önerilerini tespit etmek için bu çalıştayı düzenlediklerini vurgularken şu açıklamalarda bulundu:

“Hedefimiz tarımsal üretimde yaşanan sorunların il ölçeğinde ve ülke ölçeğindeki çözüm önerilerini tespit etmek. Büyükşehirler şu anda çok ciddi anlamda tarım sektörünü destekleme yapıyor. Bu destekleri yaparken hedefimiz üreticinin üretimden kopmadan köyünde kalarak yaşamını idame ettirmesi. Bunun üzerine temel politikalarımız var bu politikaları biraraya getirecek bir koordinasyon içerisinde daha etkili nasıl bu sektöre destek verebiliriz? Üreticimizi nasıl ayakta tutabiliriz? Bunun arayışını ve beyin fırtınasını gerçekleştiriyoruz.”

BAŞKENT’TE SÖZLEŞMELİ ÜRETİCİLİK MODELİ VE MERKEZ BİRLİĞİ HEDEFİ   

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Başkent’te hayata geçirilen sözleşmeli üreticilik modelini anlatan Tüzün, şöyle konuştu: “Amacımız bu modelle üreticiyi örgütlemek ve kooperatifleştirmek. Bu konuda Ankara Büyükşehir gerçekten çok başarılı… Başkent Maketler kapsamında 44 kooperatif ve 3 birlikten bin 700’ün üzerinde mal alıp satıyoruz. Ankara Büyükşehir olarak bir önerimiz var bütün kooperatifleri tek bir çatı altında toplayarak merkez birliğini kurmak ve böylece belediyelerin ihtiyaç duyduğu mal alımlarında ister markette olsun ister sosyal yardımlarda olsun bunları kooperatif merkez birliği üzerinden gerçekleştirmek ve kalkınmayı tabana yaymak.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top