Eczanelerde sayılı ilaç dönemi

Lovely young pharmacist or salesperson in drugstore smiles as she shows where a particular medicine is to be found.

Son zamanlarda ilaç temininde sıkıntı yaşanması gündemi meşgul ederken, bu sorun eczacılardan vatandaşa kadar her kesimi olumsuz etkilemeye devam ediyor. Ülke genelindeki tüm eczacılar bazı ilaçların temininde sıkıntı çekiyor ve ne yazık ki bu nedenle hastalar da mağdur oluyor.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, son zamanlarda özellikle antibiyotikler, çocuk şurupları, burun spreyleri, grip ilaçları, bazı tansiyon ve onkoloji ilaçlarının bulunamadığından bahseden Saydan, bu sorunun kaynağının eczaneler olmadığını belirtti. İlaç teminindeki yaşanan bu sürecin başlıca sebebinin Bakanlığın ilaç fiyatlandırma politikasında izlediği baskılayıcı tutum olmakla birlikte üretici ve ithalatçı ilaç firmalarının yüksek maliyete rağmen düşük kalan gelirleriyle sistemin döngüsünü sağlayamadığı noktada üretimden ve tedarikten vazgeçmesi olduğunu söyledi. Saydan, “Euro kurunun 15 TL’ye ulaşmış olduğu ekonomik gerçeğine karşın Bakanlık tarafından ilaç fiyatları belirlenirken baz alınan ilaç Euro kuru ancak 6,29 TL seviyesine çıkarıld. Bu durumdan dolayı birçok ilaç bulunmamaya, yok’a girmeye, ithal edilen ürünler ithal edilmemeye, yeni çıkan, tedaviye yeni verilen ilaçlar da ülkemize getirilmemeye başlamıştır” dedi.

İlaçta kârlılık baremlerinin belirlendiği İlaç Fiyat Kararnamesi’nde 2009 yılından bu yana 13 yıldır herhangi bir düzenleme yapılmadığını kaydeden Saydan, “Mevcut ilaç fiyat kararnamesine göre eczanelerin sattığı 1 inci 2 inci ve 3 üncü kademe ilaçlardaki karlılığı belirleyen oranlar sabit kaldığı için fiyat artışıyla daha düşük oranın geçerli olduğu 4 üncü ve 5 inci kademeye geçen ilaçlarda eczacı karlılık oranları düşmektedir.

2009 yılından beri 10 TL olarak kalan 1 inci kademenin altında neredeyse hemen hemen hiç ilaç kalmamış, 100 TL olan 3 üncü kademenin altındaki ilaç sayısı da ciddi oranda azalmış, buna bağlı olarak da eczacılar kar oranlarında büyük bir kayba uğramış durumdadır. 19 Şubat 2022 tarihli fiyat değişikliği ile 4’üncü ve 5 inci kademeye yükselen ilaçlar yüzünden 14478 kalem ilacın 3956 kaleminde eczacı kar oranı düşmüş oransal olarak tüm ilaçların yüzde 27’sinde eczacı kârı yüzde 9.34’e kadar değişen oranlarda azalarak eczane ekonomilerinde ciddi bir erozyona neden olmuş durumdadır” dedi.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top