Başkent’te bağımlılıkla mücadele

default

Sosyal sorumluluk projelerine sürekli yenilerini ekleyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın seçimden önce sözünü verdiği 100 projeden biri daha Başkent’te hayata geçirildi. Bu kapsamda Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Lokman Hekim Üniversitesi, Başkent’te alkol ve madde bağımlılığıyla mücadelede ortak çalışacak. Açılış törenine katılanlara merkezi gezdirerek bilgi veren ABB Sağlık İşleri Daire Başkanı Seyfettin Aslan, “Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak her can değerli biliyoruz. Şu veya bu şekilde uyuşturucuya başlayanları da bir an önce hayata kazandırmak, rehabilite etmek istiyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi, uyuşturucu madde kullanan vatandaşların topluma kazandırılması ve sosyal uyumlarının sağlanması amacıyla Temelli’de atıl durumda bulunan 20 bin 485 metrekarelik alanı ve binayı tepeden tırnağa yenileyip Özgür Köy Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ adıyla hizmete açtı. Yatarak tedavi imkânına sahip olacak merkezde madde bağımlıları hobi ve mesleki faaliyetlere yönlendirilerek sosyal hayata uyumları sağlanacak.

Alkol ve madde bağımlılığının neden olduğu fiziksel, ruhsal ve sosyal sorunlarla mücadele için gerekli tedavi ve rehabilitasyon çalışmalarının gerçekleştirileceği ve 25 yıl süreyle Lokman Hekim Üniversitesi tarafından işletilecek merkezin açılış törenine; Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Reşit Serhat Taşkınsu, Lokman Hekim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Gümüşel, Lokman Hekim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mehmet Altuğ, Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Seyfettin Aslan, belediye bürokratları ile üniversite çalışanları katıldı.

Ankara Valisi Vasip Şahin projenin önemine dikkat çekerek, “Bu bina ve kompleks Ankara’mız için kendi sahasında ilk çalışma. Başka çalışmalarımız var mutlaka ama şu an itibarıyla küçük gibi görünse de önemli bir adım” dedi.

Lokman Hekim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Gümüşel ise konuşmasında, “Bir bağımlıyı sadece bir maddeden arındırmaktan çok onu aynı zamanda topluma kazandırabilmenin de çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Burası üniversite ve kamu iş birliğinin bir örneği… Türkiye’ye örnek olacağını düşünüyoruz” dedi.

SEYFETTİN ASLAN: REHABİLİTE ETMEK İSTİYORUZ

Törene katılanlara merkezi gezdirerek bilgi veren ABB Sağlık İşleri Daire Başkanı Seyfettin Aslan da, “Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak her can değerli biliyoruz. Bu manada gençlerimiz ve çocuklarımız bizim için en önemli değerlerdir. Onların uyuşturucu ve madde bağımlısı olmaması bizim için en önemli şey. Ancak şu veya bu şekilde başlayanları da bir an önce hayata kazandırmak, rehabilite etmek istiyoruz. Onun için bu merkezi bugün açtık. Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ın 100 büyük projesinden birini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top